W piątek 23 listopada 2018 roku w siedzibie Polskiego Towarzystwa Informatycznego w Warszawie odebrałem wyjątkowe wyróżnienie.

“Decyzją grona ekspertów oraz praktyków skupionych wokół Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce Pan Paweł Starościak zostaje zaliczony do grona 100 osób, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2018 roku”

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce

Lista 100

Laureatami tegorocznej edycji Listy 100 Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych (SPRUC) byli m.in.:

 • Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji,
 • Jean-François Fallacher – Prezes zarządu Orange Polska,
 • Włodzimierz Marciński – Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego,
 • Przedstawiciele Google Polska,
 • Przedstawicielka Microsoft Polska,
 • Przedstawiciele kilku fundacji,
 • Przedstawiciele kilku stowarzyszeń,
 • Przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich,
 • Przedstawiciele uczelni wyższych,
 • Przedstawiciele bibliotek,
 • Przedstawiciele szkół,
 • oraz wiele innych osób a wśród nich ja.
Na zdjęciu od lewej: Włodzimierz Marciński, Paweł Starościak, Marzena Śliz, Ewa Krupa, Jacek Wojnarowski
Od lewej na zdjęciu: Włodzimierz Marciński (Polskie Towarzystwo Informatyczne), Paweł Starościak, Marzena Śliz (Huawei Polska), Ewa Krupa (Orange Polska), Jacek Wojnarowski (Instytut Spraw Publicznych), fot. Bartek Bartosiński

Pełna lista tegorocznej edycji Listy 100 SPRUC

DESI 2018

W trakcie spotkania organizatorzy zaprezentowali najnowsze dane indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na rok 2018 w którym Polska zajmuje 24 miejsce wśród 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, czyli plasujemy się w końcówce zestawienia.

Przygotowywane corocznie sprawozdanie obejmuje analizę postępu poszczególnych państw w zakresie digitalizacji w pięciu obszarach:

 1. łączność
 2. kapitał ludzki
 3. korzystanie z internetu
 4. integrację technologii cyfrowej
 5. cyfrowe usługi publiczne

Roberto Viola

Uroczystość przyznania tych zaszczytnych wyróżnień uświetnił Pan Roberto Viola, Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG Connect).  W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na duże znaczenie umiejętności cyfrowych społeczeństwa, które w praktyce rozwijane są przez coraz większe grono osób. Podkreślał, że do tego grona należą między innymi laureaci wyróżnienia Listy 100. Odniósł się także do zaprezentowanych wyników raportu DESI 2018.

Uczestnicy uroczystości wręczenia dyplomów uznania Listy 100 wraz z Dyrektorem Roberto Viola DG CONNECT
Uczestnicy uroczystości z Dyrektorem Roberto Viola DG CONNECT, fot. Bartek Bartosiński

Dziś w Warszawie wspólnie z 99 innymi osobami zostałem wyróżniony za przyczynianie się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce w 2018. Dziękuję kapitule Listy 100 za to wyróżnienie.

Опубліковано WCAG Paweł Starościak Пʼятниця, 23 листопада 2018 р.

Bycie członkiem tegorocznej Listy 100 to dla mnie wielki sukces i ogromna motywacja do dalszego działania. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję kapitule Listy 100. W sposób szczególny dziękuję Panu Arturowi Marcinkowskiemu, Przewodniczącemu Rady Fundacji Widzialni.

Obiecuję dalsze działania na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce zarówno w aspekcie zwiększania świadomości społeczeństwa w zakresie konieczności tworzenia dostępnych stron internetowych, jak i w innych inicjatywach.


Dziś mogę potwierdzić, że jestem już po rozmowie z Marszałkiem Województwa Opolskiego na temat kontynuacji organizowania konferencji poświęconej dostępności stron internetowych, która dzięki mojej inicjatywie była zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Opolu po raz pierwszy 17 maja 2018 roku. Do Opola w tym dniu przybyli wybitni eksperci z zakresu dostępności stron internetowych, a konferencja cieszyła się zainteresowaniem mimo tego, że w Opolu była organizowana po raz pierwszy.

Pan Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego wstępnie wyraził zainteresowanie moim pomysłem kontynuacji organizacji kolejnych konferencji w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Wiążące decyzje w tej kwestii jednak jeszcze nie zapadły.


O autorze

Z wykształcenia jestem pedagogiem, z zamiłowania fotografem. Od dzieciństwa biegałem z aparatami fotograficznymi. Drugi konik to nowoczesne technologie i internet. Aktualnie specjalizuję się w tworzeniu dostępnych stron internetowych i szkoleniach komputerowych.